globe on open boo 450

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Μεταμόρφωσης είναι το νεότερο κτιριακά σχολείο της Μεταμόρφωσης. Στα πρώτα χρόνια ίδρυσής του συστεγαζόταν με άλλο σχολείο. Μεταφέρθηκε στην τωρινή του διεύθυνση, Αδριανείου 11, το σχολικό έτος 2004-2005.

Το 2010 το σχολείο  εξοπλίζεται με ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Επιπροσθέτως η εκπαιδευτική πράξη υποστηρίζεται με την προμήθεια και εγκατάσταση διαδραστικών πινάκων τελευταίας τεχνολογίας σχεδόν σε όλες τις τάξεις. Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο και ο ηλεκτρονικός εξοπλισμός αναβαθμίζεται.

Οι πρόεδροι και το Δ.Σ του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων έχουν σταθεί υποδειγματικά κοντά στο σχολείο και έχουν προσφέρει τόσα όσα θα ζήλευαν πολλά σχολεία. Χάρη στις ενέργειές τους πολλές τάξεις διαθέτουν κλιματιστικά μηχανήματα , διαμορφώθηκε κατάλληλα ο χώρος εστίασης των μαθητών, αποκτήθηκαν φούρνοι μικροκυμάτων, πιάνο και αρμόνια για τη διδασκαλία της μουσικής κι άλλα πολλά.